EkonomiTürkçe Makaleler

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

 

Kredi notu, bireylerin kişisel finans durumu hakkında bilgi veren, borç ödeme alışkanlıklarını ölçen çok önemli bir nottur. Kredi notunun yükselmesi, bireylerin daha kolay kredi almasını ve daha kolay borç almasını sağlar. Kredi kartı kullanımından tutun da konu kredisine kadar her şey kredi notuna bağlıdır. Bu nedenle kredi notunun düşük olması sizi olumsuz yönde etkiler. Kredi notunu yükseltmek kolay olmasa da yapacağınız birkaç özel çabayla kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu yazıda, kredi notunu etkileyen faktörlerden ve bu faktörleri kredi notunuzu yükseltmek için nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

 

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

 • Borçluluk Durumu
 • Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı
 • Finansal İşlemler
 • Gelir Seviyesi
 • Varlık Durumu
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri
 • Kredi ve Kredi Kartı İlişiği

 

 

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yukarıda bahsettiğimiz etmenler, kredi notunu etkiler ve bu etmenlerin olumlu olması kredi notunuzu büyük ölçüde etkiler.

 

Borçluluk Durumunuzu Düzeltin

Bankaya hali hazırda bir miktar borcunuz varsa, bu borcun azalması ya da bitmesi kredi notunuzu yükseltir. Kredi notunuz, ne kadar kredi alabileceğinizi belirler, bu nedenle borcunuzun azalması mevcut gelirinize oranla alabileceğiniz kredi limitini artırdığı için kredi notunuzu da yükseltecektir.

En Fazla Artış: 600 Puan

Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlığı

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın taksitleriniz bir kez aksatmanız ve vaktinde ödememeniz bile ciddi oranda faiz ödemenize neden olur. Örnek vermek gerekirse, bu ay ödemeniz gereken 1000 liralık bir asgari ödeme tutarı var. Bunu ödemediğiniz takdirde kredi notunuz 100 puan bile düşebilir. Bu yüzden, borçları zamanında ödemeye özen gösterin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Düzenli ödenen borçlar neticesinde kredi notu yükseliş eğrisine geçer.

 

 • Beş kez vaktinde yapılan ödeme kredi notunuzu ortalama 50 puan
 • 10 kez vaktinde yapılan ödeme kredi notunuzu ortalama 100 puan
 • 20 kez vaktinde yapılan ödeme kredi notunuzu ortalama 200 puan kadar yükseltir.

 

En Fazla Artış: 200 puan

 

Finansal İşlemler

Kredi notu nasıl yükseltilir bir örnekle açıklayalım, bankada bir miktar paranız var ve sürekli döviz, altın alıp satıyorsunuz, borsaya para yatırıyor veya başka şeylere yatırım yapıyorsunuz. Bu sizin kredi notunuzu yükseltir. Yatırım yapmak, banka gözünde paranızın ve para kazanma potansiyelinizin  olduğunu gösterir, bu nedenle kredi notunuza olumlu yansıma yapar. Kredi notunuzu 50-100 puan yükseltmek istiyorsanız sık sık varlık alım satımı yapabilirsiniz.

En Fazla Artış: 50-100 Puan

 

Gelir Seviyesi

Bugün bankadan kredi kartı istediğinizde ‘’ne kadar geliriniz var?’’ cevabını alacaksınız.  Kredi ve kredi kartı alma işlemine gelir seviyeniz büyük ölçüde etki eder. Bankaların size verebilecekleri en yüksek kredi kartı limiti aylık gelirinizin beş katıdır, yani 5000 lira geliriniz varsa en fazla 25 bin lira limitli bir kredi kartı alabilirsiniz.

 

 • Aylık geliriniz 1,000 lira arttığında kredi kartı için 5000 lira ek limit alabilirsiniz.
 • Aylık geliriniz 1,000 lira arttığında aylık ödemesi 500 lira olan bir kredi çekebilirsiniz.
 • Aylık geliriniz 2,000 lira arttığında mevcut kredi kartınıza 10 bin lira ek limit tanıtabilirsiniz.
 • Aylık geliriniz 2,000 lira arttığında aylık ödemesi 1,000 lira olan bir kredi çekebilirsiniz.

 

Anlaşılacağı üzere, gelir seviyenizdeki artış daha fazla kredi alabileceğiniz anlamına gelir ve bu da kredi notunuzu yükseltir. Tüm bunlara ek olarak, gelir seviyenizdeki artış mevcut borcunuzun gelirinize oranını düşüreceği için sanki borcunuzun bir kısmını ödemişçesine kredi notunuzu arttıracaktır.

 

En Fazla Artış: 200-300 Puan

 

Varlık Durumu

Kredi notunuzu etkileyen en önemli faktörlerden birisi de varlık durumudur. Ne kadar varlığa sahip olursanız kredi notunuz o kadar yükselir. Çünkü varlık, bankalar nezdinde borç ödeme potansiyelini arttıran bir enstrümandır. Banka hesabınızdaki varlıkların artışı hem borç durumunuzu azaltır hem de ciddi anlamda kredi notunuzu yükseltir.

 

En Fazla Artış: 500-600 Puan

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri

Sigortanız yoksa muhtemelen kimse size kredi veya kredi kartı vermez. Bir işyerinde çalışıyorsanız veya bir işiniz varsa ve sigorta primlerinizi ödüyorsanız bu banka kredisi almanızı sağlayan en önemli faktörlerden biridir. Fakat SGK prim ödemelerinizin olmaması veya çok kısa süre önce sigorta primi ödemeye başlamanız kredi veya kredi kartı almanız yönündeki en büyük engeldir.

 

Kredi ve Kredi Kartı İlişiği

Daha önce kredi kartı almamış kişilerin kredi notu sıfırdır. Eğer kredi notunu yükseltmek isterseniz, bir işe girebilir ve sigorta primi ödeyebilirsiniz, bu sayede kredi notunu yükseltip düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Borçlarınızı düzenli ödeyerek gelir seviyenize göre limitinizi de artırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close