EkonomiTürkçe Makaleler

RSI (Göreceli Güç Endeksi) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Hisse, borsa, kripto para gibi ticaretlerde grafikler ve indikatörler çok büyük önem taşımaktadır. Bu indikatörler yardımıyla fiyat hareketlilikleri hakkında yorumlamalarda bulunabilir ve yatırımlarımızı bu yorumlamalara göre yapabiliriz. Grafiklerde kullanabileceğimiz onlarca indikatör bulunmaktadır ancak aralarından birkaç tanesi herkes tarafından kullanılmakta ve daha net yorumlar yapabilmemizi sağlamaktadır. Bu indikatörlerden biri de RSI (Göreceli Güç Endeksi) indikatörüdür. Bu yazımızda RSI nedir ve nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt vereceğiz.

RSI (Göreceli Güç Endeksi)

1978 yılında geliştirilen ve alım satım sinyallerini tespit etmek için kullanılmaktadır. Basit bir hesaplamaya sahip olan RSI ile trendler hakkında yorum yapabilmek ve aşırı alım satım sinyallerini saptamak mümkün olabilmektedir.

• RSI 0-100 arasında değer almaktadır.

• Genel olarak 70 üzeri RSI değeri aşırı alım bölgesi olarak adlandırılmaktadır.

• Genel olarak 30 altı RSI değeri aşırı satım bölgesi olarak adlandırılmaktadır.

 

Aşırı alım bölgesinde fiyatın beklenenin çok üstüne çıktığı ve düzeltme yapacağı anlaşılmaktadır. Böylece satış emirleri oluşturulabilir ve düşüş pozisyonu alınabilir. Aşırı satım bölgesinde ise mevcut trendin değişeceği anlaşılmalıdır. Bu noktada fiyat yukarıya doğru hafif bir düzeltme yapabilir. Fakat her zaman beklenti bu yönlerde olmamalıdır.
Fiyat grafiği ile RSI grafiği paralel bir şekilde ilerlemelidir. Aralarında paralel olmayan bir düzensizlik söz konusu ise buradan çok farklı yorumlamalar üretilebilir. RSI değerinin paralelliğini nerede kaybettiğini inceleyerek fiyatın dengesiz bir dönüş veya yükseliş yapacağı tahmin edilebilir.
RSI tek başına bile oldukça kuvvetli ve güvenilir bir indikatördür ancak yanında destekleyici indikatörler yardımıyla tahminleri güçlendirilebilir. RSI günümüzde A’dan Z’ye tüm borsalarda kullanılmakta ve yatırımcısına yol göstermektedir. Eğer ki bugüne kadar RSI indikatörünü kullanmadıysanız bir an önce kullanmaya başlamanız gerekir. Bu sayede daha iyi tahminler yapabildiğinizi ve daha kolay kazanç elde edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close